CROSS COUNTRY STENDĒ, visātrākais Matīss Karro

27. jūnijā Talsu novada, Stendē, Stendes mototrasē notika Latvijas kausa pirmais posms Cross Country. Šīs bija vienas no sezonas “viskarstākajām” sacensībām, kādas sportisti piedzīvojuši, jo termometra stabiņš bija sasniedzis teju +31 grādu.
Kā ziņots Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra ziņojumā, tad Stendē labots gandrīz 50 gadus vecs 27. jūnija maksimālās gaisa temperatūras rekords. Tas bija milzīgs izaicinājums ne tikai sportistiem, bet arī sacensību tiesnešiem un organizatoriem izturēt šādus laikapstākļus.
Sacensībās piedalījās vairāk kā 100 braucēji no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un viens sportists no Francijas, kuram diemžēl šīs sacensības beidzās neveiksmīgi. Solo klases pārstāvēja 85 dalībnieki, bet kvadraciklu klasēs par uzvarām cīnījās 26 motosportisti. Piedalījās sportisti, kas pēc vairāku gadu pauzes atkal atgriezušies ar jaunu „sparu un uzrāvienu”, jo sapratuši, ka bez sacīkstēm moto trasē nevar. Viens no tādiem ir Ainis Kļavenieks, kurš pēc trīs gadu garas pauzes ir atgriezies uz starta līnijas ar lielo ATV kvadraciklu.
Solo klasēs absolūti ātrākais un E2/E3 apvienotās klases uzvarētājs ir Matīss Karro, kuram patīk braukt un plūkt uzvaras laurus ne tikai motokrosā, bet arī Cross Country trasēs. “Šogad, pateicoties Laurim Ermanim un “Motosports RT” komandai, man dota iespēja startēt sacensībās. Ir patīkami aizbraukt un piedalīties citāda veida motosporta disciplīnā, kas nav motokross. Cross Country ir vienas no tādām,” saka Matīss. Šajās sacensībās vairāk vajadzīga fiziskā sagatavotība, jo jābrauc 2 stundas. Tas gan atkarīgs, kurā klasē sportists brauc. “Ir interesanti aizvadīt sacensības, jo piedalās draugi, kurus var satikt un kopā startēt. Stendē trase man bija zināma. Pagājušogad tur startēju pirmo reizi. Šogad braucot uz Stendi, zināju, ko gaidīt,” stāsta sportists. Trasē lielas izmaiņas nebija veiktas. “Trase ir diezgan sarežģīta, tādā ziņā, ka mežā ir saknes. Saule spīd, grūtāk redzēt, var diezgan nepatīkami „uzrauties” uz tām. Savu uzdevumu veicu godam, bet, diemžēl, mani sīvākie konkurenti nebija ieradušies. Man sacensības bija vieglas, lai gan bija jākoncentrējas, jāstrādā ar „galvu”, tāpat karstums darīja savu, bet tas bija izturams,” stāsta Matīss. Bija jāveic vairāki pit-stopi, jo motociklam ir motokrosa mazā bāka. “Tajā laikā paspēju padzerties ūdeni, nedaudz atpūsties un aprunāties ar mehāniķi par to, kas notiek trasē, kurš ir otrais, cik daudz laika utt. Arī „atrāviens” no otrās vietas bija pietiekami liels, lai varētu mierīgi piestāt pit-stopā pirms finiša un sagaidīt otro stundu, lai nebūtu vēl viens aplis jābrauc. Viss bija precīzi aprēķināts. Diena beidzās ļoti labi un “miers mājās”,” gandarīts par pirmo posmu un uzvaru Stendē, ir Matīss Karro.
Sarunā ar E1 klases pirmās vietas ieguvēju motokrosistu Robertu Konradu, kurš ar motociklu brauc no bērna kājas, viņš pastāstīja, ka sacensības Stendē “bija ļoti interesantas, “foršas”, man ļoti patika. Kā treniņš, bija feins.” Iepriekš Cross Country sacensībās Roberts bija piedalījies 2015. un 2016. gada sezonā. “Divus gadus braucu Cross Country un tad sapratu, ka man tuvāks sirdij tomēr ir motokross. Šogad izdomāju piedalīties vairāk treniņa nolūkā, jo nedēļas nogale bija brīva. Kā treniņš šis bija ļoti labs, jo braucu divas stundas. Varēju labāk „izjust motociklu”, gūt jaunas iemaņas.” Arī fiziski izturēt sportistam bija viegli. “Man trase bija ļoti sarežģīta. Aptuveni 70% bija jābrauc pa mežu, pa saknēm,” atzīst Roberts. Grūtākais bija braukt pa saknēm, sākumā īsti tās neredzot, tik jūtot sitienus pa stūri. “Kad jau sūnas bija no saknēm nosistas nost, tad jau bija vieglāk redzēt un braukt. Motokrosa daļa bija feina, man jau patika. Bija forši, es tur varēju atpūsties. Viss bija “forši”,” tā Roberts Konrads.
Hobiju klases uzvarētājam Gatim Megrim šī gada Cross Country sezona iesākās veiksmīgi. “Spēcīgā konkurencē izcīnīta pirmā vieta hobiju klasē. Kā jau visus, arī mani ietekmēja karstums, “fiziskā bedre” šoreiz par sevi lika manīt diezgan ātri, jau otrajā, trešajā aplī. Tad pietuvojās Jānis Freimanis, pēc tam Ivo Ģērmanis, bet izdevās pozīciju noturēt”, stāsta Gatis, kurš brauciena beigas nobrauca stabili, bez kļūdām. “Palielināju pārsvaru un finišēju pirmais. Sacensības, kā vienmēr, Stendē noorganizētas augstā līmenī, ņemot vērā ilgstošo sausumu, trase sagatavota ļoti labi!” tā Gatis Megris.
ATV klases trešās vietas ieguvējs Ainis Kļavenieks: “Viss bija ļoti jauki. „Siltums” bija, bet tas vasarā ir normāli. Organizatori bija pacentušies. Ņemot vērā, ka trase mežā jau ir 5 gadus, arī šoreiz tā bija sagatavota labi. Arī pārējos trases posmos par visu bija padomāts.” Sportistam pirms starta bija uztraukums, jo nebija braucis sacensībās trīs gadus. “Iepriekš braucu ar sporta kvadraciklu. Bet pēc starta šāviena uztraukums pazuda, un tad tik bija jābrauc līdz finišam,” stāsta Ainis, kuram starts izdevās ļoti labi, jo finišēja trešais savā klasē. “Dalībnieku skaits arī bija pārsteidzoši liels, ja gadus atpakaļ ATV klasē bija 5-7 dalībnieki, tad šoreiz bija 17. Konkurenti bija stipri. Igauņu sportisti bija ļoti ātri, bet gan jau nākamajos posmos pacentīsimies viņus apsteigt. Šogad mērķis startēt visos Cross Country posmos. Pēc trīs gadu pauzes atgriezties uz kvadracikla ir „lielisks kaifs”. Man ļoti patika, guvu baudu no tā, ko daru. Jā, varbūt tas milzu karstums bija apgrūtinājums, bet es domāju, ka katram ar to bija jārēķinās, jāizvērtē savas spējas vai var braukt tādā karstumā, vai nevar. Tas ir Cross Country, jārēķinās ar to, ka trasē būs dažādi šķēršļi, kas jāpārvar – koki, saknes, grāvji, bedres utt. Tas rada zināmas grūtības, tādēļ katram nākas sadalīt savus spēkus un spējas trasē. Organizatori bija ļoti labi pacentušies. Gatavojamies nākamajiem posmiem, un viss būs labi. Sportisti ir “izsalkuši” pēc sacensībām. Motosports – tas ir „kaifs”,” pozitīvs un priecīgs par sacensībām ir Ainis Kļavenieks.
Sacensību direktors Guntars Žigats (“MK Stende”) atzīst, ka “Latvjas kausa pirmajā posmā Cross Country mums veicās ļoti labi. Esam priecīgi, ka pirmais posms norisinājās pie mums. Šoreiz jāatzīst, ka lielais karstums mums nebija labvēlīgs. Tas bija izaicinājums ne tikai mums kā sacensību organizatoriem, gatavojoties sacensībām, bet arī sportistiem braukšanas laikā.” Vienam otram bija ļoti grūti. Šoreiz pit-stopa apmeklējums bija biežāks kā jebkad, vien tādēļ, lai varētu liet sev ūdeni uz galvas un atveldzēties. Karstums bija mežonīgs. Par laimi neviens nepārkarsa un pēc palīdzības pie neatliekamās medicīniskās palīdzības nevērsās. Savus spēkus katrs pats izvērtēja, un viss bija labi. Iepriekšējā vakarā kārtīgi pastrādājām pie trases laistīšanas, lai solo klasēm nebūtu milzu putekļu. Kvdraciklu klasēm puteklis bija lielāks,” stāsta Guntars. Neskatoties uz karstajiem laikapstākļiem, kopumā bija labi. Sacensības izdevās. “Protams, kādam gadījās kāda maza trauma, viens sportists pat kokā ieskrēja. Mežs ir mežs. Kā daži sportisti teica: “karstums tik liels, ka šoreiz galva netika līdz tam, ko dari trasē.” Jābūt gatavam uz visu. Noskaņojums visiem šķita labs. Visi bija gatavi pirmā posma cīņām. Prieks par lielo kvadraciklu dalībnieku skaitu – 26  un absolūto iesācēju klases dalībnieku skaitu –11. Tas ir pozitīvs rādītājs, tas nozīmē, ka mums tomēr izdodas piesaistīt jaunus Cross Country braucējus. Prieks par Gustavu Krastu, kas startēja 85 cm3 klasē. Startēja pirmo reizi un veica 5 apļus.
Esam apmierināti un gatavi cīņai arī nākamajā gadā.
Paldies visiem tiesnešiem par darbu, kas šajā lielajā karstumā izturēja sacensības un nostrādāja perfekti!” tā Guntars Žigats.
Latvijas kausa pirmā posma uzvarētāju TOP 3
85 cm3 klasē
1. Gustavs Krasts
Absolūtais iesācējs klasē
1. Ingars Smaižis
2. Nauris Stalidzāns
3. Pēteris Kļaviņš
E1 klasē
1. Roberts Konrads
2. Edgars Rubenis
3. Allar Keerme
E2/E3 klasē
1. Matīss Karro
2. Gints Bērziņš
3. Timmo Mots
Enduro klasē
1. Riho Keerme
2. Mārtiņš Vinters
3. Ragnar Valdstein
Hobiju klasē
1. Gatis Megris
2. Ivo Ģermanis
3. Kārlis Reinfelds
Iesācēji (C) 2T klasē
1. Jānis Kuškulis
2. Andrejs Morozovs
3. Zigmārs Rocis
Iesācēji (C) 4T klasē
1. Jurģis Rietums
2. Kristaps Ūdris
3. Jānis Arbidāns
Juniors 14+ klasē
1. Miks Rasmanis
2. Markuss Daniels Jauntirāns
3. Dāvis Kampars
Open 1h klasē
1. Jānis Lubāns
2. Arvis Grāmatnieks
3. Juris Hmaruks
Seniors 40+ klasē
1. Inguss Bērziņš
2. Einārs Vinters
3. Joel Kelder
Veterāni 50+ klasē
1. Ivars Miķelsons
2. Toivo Nikopensius
3. Andris Kalniņš
ATV klasē
1. Taivo Kaarna
2. Hegri Sutt
3. Ainis Kļavenieks
Kvadri open klasē
1. Dāvis Ciršs
2. Aivis Graudiņš
3. Andris Ciršs
Klubu komandu ieskaitē pirmajā vietā ar iegūtiem 60 punktiem “Motosports RT” 1. komanda – Matīss Karro, Inguss Bērziņš, Gustavs Krasts un Markuss Jauntirāns.
Otrajā vietā ar iegūtiem 51 punktu “JVE Mototeam” – Mārtiņš Vinters, Einārs Vinters, Gints Bērziņš un Stefano Chiussi.
Trešajā vietā par punktu mazāk, ar 50 punktiem igauņu sportistu komanda “Johvi MK” – Allar Keerme, Riho Keerme, Rauno Voldek un Joel Kelder.
Kopā bija pieteikušās piecas komandas.
Visi sacensību rezultāti – https://www.lamsf.lv/sporta-veidi/enduro/enduro-cross-country/dokumenti
Latvijas kausa otrais posms Cross Country notiks 26. septembrī Madonā.
Informāciju sagatavoja Luīze Vīksna
Foto: Kitija Kļaveniece Photography

Saistītās ziņas