Vīrieši – rūpēsimies par savu veselību!

Trīs mēnešu laikā Latvijas vadošie urologi konsultējuši vairāk kā 100 Latvijas reģionu vīriešus. Vīriešiem vecuma grupā no 50 gadiem ir paaugstināts risks saslimt ar prostatas vēzi. Diemžēl daudzi nevēlas rūpēties par sevi un arvien biežāk mirst no šīs slimības, kuru ir iespējams ārstēt.

Ņemot vērā urologu nevienādo pieejamību Latvijas reģionos, Latvijas Urologu asociācija sadarbībā ar Latvijas Lauku Ģimenes ārstu asociāciju kopš 2014. gada sniedz iespēju vīriešiem reģionos pārbaudīt savu prostatas veselību bez maksas. Šogad, laika posmā no marta līdz maijam, notika 6 izbraukumi uz Latvijas reģioniem – trīs uz Rēzekni, divi uz Līvāniem un viens uz Jēkabpili, kur konsultāciju saņēma 126 vīrieši, savukārt kopā kampaņas ietvaros konsultēti gandrīz 1000 pacienti. Konsultāciju laikā apmēram 30% vīriešu pirmo reizi bija pie urologa, 40% jau ilgus gadus nebija apmeklējuši urologu. 10% no izmeklētajiem pacientiem bija nepieciešama tālāka izmeklēšana, savukārt 2 pacientiem atklāts jau novēlots prostatas vēzis pēdējās stadijās.

 “Jo mazāks reģiona centrs, jo vairāk urologa konsultāciju apmeklē pirmreizējie pacienti. Daļa vīriešu nāk, lai pārbaudītu onkoloģisko saslimšanu, pārējie nāk, jo ir urinācijas traucējumi. Cilvēkiem ir jāsaprot, ka nevajag paļauties uz to, ka viss ir kārtībā tikai tāpēc, ka nekas nesāp. Savukārt daži vienkārši tīri psiholoģiski negrib domāt par nepatīkamām lietām, tāpēc izlemj labāk neiet. Aicinu vīriešus regulāri rūpēties par savu veselību un aiziet uz pārbaudēm arī tad, ja šķietami viss ir kārtībā, ” stāsta Dr. Atis Karulis par notikušajiem izbraukumiem.

 Kā liecina pēdējie „Slimību profilakses un kontroles centra” (SPKC) pētījuma dati par 2015. gadu, no ielaista prostatas vēža Latvijā dzīvību zaudēja 392 vīrieši, lielākā daļa (96.6%) vecumā no 60 gadiem. 10 gadu laikā no neārstēta prostatas vēža dzīvību zaudējuši gandrīz 4000 vīrieši, kas ir dramatiski augsts rādītājs. Liela daļa jauno pacientu tika atklāti tieši lauku reģionos, kur viņiem ikdienā ir limitēta iespēja nokļūt pie urologa un veikt nepieciešamās veselības pārbaudes. Ja vīrieši ārstu apmeklētu pēc 50 gadu vecuma, tādējādi atklājot saslimšanu laicīgi, šie rādītāji samazinātos un slimība tiktu sekmīgi ārstēta.

 Pat tad, ja pašsajūta ir laba un nav nekādu sūdzību par savu veselību, tik un tā vajadzētu doties pie ārsta, lai pārliecinātos par savu veselības stāvokli. Vīriešiem pēc 50 gadu vecuma vajadzētu nodot PSA (prostatas specifiskais antigēns) urīna analīzi, jo profilaktiska vizīte un pārbaudes garantēs labu pašsajūtu jebkurā vecumā – gan tagad, gan pēc 10 un vairāk gadiem. Taču, ja vīrietim bieži ir jāiet uz tualeti un ir jāsteidzas, lai paspētu uz to laikā, urinēšana sagādā grūtības vai sāpes, kā arī ir asins piejaukums urīnā, tad ir pamats domāt par prostatas veselības problēmām, kuras steidzami ir jāārstē. Galvenais ir nekautrēties par to runāt un doties apmeklēt ārstu, kurš palīdzēs, tādējādi pagarinot dzīves ilgumu, un dodot iespēju vēlāk pavadīt laimīgus dzīves mirkļus kopā ar ģimeni.

 “Kādi iemesli ir tam, ka vīrieši nedodas pie urologa? Viņi ir nepacietīgi un negrib gaidīt rindā. Cer, ka sūdzības pāries tāpat. Daži tik daudz strādā, ka neatrod laiku, lai konsultētos ar ārstu. Ja vīrietis ir vientuļš, viņu neapciemo bērni un mazbērni, motivācija rūpēties par savu veselību ir pavisam zema. Protams, sava nozīme ir arī urologu trūkumam, kas ir nopietna problēma Latvijas reģionos, un tā kā šie pacienti biežāk dodas uz Rīgu, lai apmeklētu urologu, tur rodas nopietnas urologa pieejamības problēmas,” uzskata Dr. Atis Karulis.

 Aicinām vīriešus laicīgi vērsties pie saviem ģimenes ārstiem, lai rūpētos par veselību un ārstētu prostatas veselības saslimšanas. Līdz šim urologi viesojušies vairākās Latvijas pilsētas – Limbažos, Balvos, Preiļos, Līvānos, Rēzeknē, Jēkabpilī, Madonā, Grobiņā, Pļaviņās, Valkā, Madonā, Grobiņā un daudzās citās.

 Plašākai informācijai: Kristīne Šņepste

Latvijas Urologu asociācijas komunikācijas konsultante

T: +371 26684565

kristine.snepste@ogilvy.lv

 

Saistītās ziņas