Vidējās paaudzes deju kolektīvs „Teika” piedzīvo „šoku” Prieņos

 Laikā, kad tautisko deju kolektīviem beidzas sezona, Stendes vidējās paaudzes deju kolektīvs (VPDK) „Teika” 17. un 18. jūnijā piedalījās un pārstāvēja Talsu novadu Lietuvas sadarbības pilsētā Prieņu novadā Balbierišķu apriņķī tradicionālajā nu jau 11. tautisko deju festivālā „Ringo-Ringai 2017”.

Pagājušā gada vasarā Talsu novada sadarbības pilsētas Prieņi pārstāvji ar deju kolektīvu „Ringo” viesojās Talsu pusē un sniedza koncertu Stendes pilsētas iedzīvotājiem. Pēc tā lietuviešu deju kolektīva vadītājs Raimonds Markuns uzaicināja VDPK „Teika” kolektīvu uz deju festivālu Lietuvā.

17. jūnijā pēc septiņu stundu garā ceļa, autobusā braucot kā siļķēm mucā, sniedzām kaimiņiem divus koncertus, no kuriem viens bija vietējā kultūras nama zālē uz skatuves, bet otrs – brīvā dabā. Pasākumos piedalījās deviņi deju kolektīvi no Lietuvas tuvākiem un attālākiem nostūriem. Mēs bijām vienīgie pārstāvji no Latvijas, tas mums uzlika lielu atbildību, ne vien pārstāvot savu novadu, bet visu valsti. Lai arī dejas mūsu tautām ir atšķirīgas, raitais solis visus ierāva patīkamā atmosfērā, kas pozitīvi uzlādēja gan dejotājus, gan lielu interesi izraisīja skatītājos.

Festivāla organizatori bija parūpējušies par vairākiem pārsteigumiem dejotājiem un viesiem, – lai mūs vienotu arī dziesma. Bija karaoke programma, kurā mēs uzstājāmies pēdējie. Bija neliels uztraukums, kā lietuviski nodziedāsim. Taču „Teika” nebūtu „Teika”, ja tā radoši neizietu no situācijas. Izmantojot pašiem savu „datora hakeri” dejotāju Gati, pieslēdzāmies viņu internetam un uz lielā ekrāna parādījās latviešu dziesmas vārdi „Es nenācu šai vietā(i) savu miegu izgulēt”, kuru atraktīvi nodziedājām.

Mājup pošoties, bija noorganizēta ekskursija Birštonas apkārtnē. Uzzinājām, kas vēsturiski bijuši leišu valdnieki, kas ir viņu Vitautas. Iesildījām kājas, uzkāpjot viņa vārdā nosauktajā kalnā, padzērām veselīgo sēravota ūdeni, kas tajā apkārtnē radījis iespēju izveidot gan vietējo minerālūdens ražotni, gan sanatoriju. Norūdījām pēdiņas savdabīgi izveidotā baskāju takā pilsētas centrā, kas sniedzot iespējas kļūt par desmit gadiem jaunākiem. Tas gan kolektīva dejotājus darīja bažīgus, jo, redz, kādam būs jāiet pie jauniešiem dejot, bet kādam – pie skolēniem.

Prombraucot cits citam vēlējām labu un aicinājām lietuviešus braukt atkal ciemos uz skaisto Talsu novadu un turpināt iesāktās tradīcijas. Kopīgi pasmējāmies par vārdu „šoks”, kuru bieži dzirdējām pieminam deju festivāla laikā. No mūsējiem ne viens vien pie sevis spriedelēja, ka viesi ir šokā par mūsu labo dejotprasmi, taču vārds „šoks” izrādījās ir deja.

VPDK „Teika” vārdā izsaku lielu pateicību Talsu novada vadībai par sniegto iespēju un atbalstu, lai mēs varētu piedalīties neaizmirstamā pasākumā, pārstāvot savu novadu, tāpat arī mūsu autobusiņa šoferītim Andrim! Ar lepnumu par savu novadu Latvijas tautiskajām dejām!

Ivars Koloda, VPDK “Teika” prezidents

Saistītās ziņas